Autumn Baseball League

11U (50/70) Schedule & Standings

CAPE RIPTIDE TRAVEL TEAM
Dr. Laura Bomback Chiropractic
NUTRITION AND HEALTH
9U TEAMS
10U Teams
11U(50/70)
12U(60/90)
13U Teams
14U Teams
16U Teams
High School Division
MED. RELEASE FORM
Parent Waiver
Registration form

Notice:
Visiting managers must contact the Home Team to confirm time date and location of games. Call at least one week prior to games.

SCROLL DOWN TO SEE SCHEDULE.
 
CALL YOUR OPPOSING TEAM'S MANAGER TO CONFIRM TIMES, DATES AND LOCATION.
SUGGESTION:  CALL 1 WEEK PRIOR AND FOLLOW UP A DAY OR 2 BEFORE THE GAMES.

11(50/70)


9/8

9/15

9/16

9/22

9/23

9/29

9/30

10/6

10/7

10/8

10/13

10/20

10/21

10/27


TOTAL

CAPE RIPTIDE
seed 4

4

 

4

     

2

4

4

         

18

TAUNTON INDEPENDENT
seed 3

4

2

   

4

   

2

4

 

4

     

20

TAUNTON EAST
seed 7

 

2

                       

2

TAUNTON WEST
seed 8

 

2

                       

2

MAPLEWOOD
seed 1

4

2

 

4

   

2

 

4

4

4

     

24

HITMEN BASEBALL CLUB
seed 2

4

4

   

4

4

 

2

4

         

22

SNAP DRAGON
seed 6

         

4

 

4

           

8

SWANSEA INDEPENDENT BASEBALL LEAGUE
seed 6

     

4

 

4

 

2

   

4

     

14

 

* Games are scheduled on Saturdays at 10 am by default unless otherwise indicated or teams may alter the times and dates if both agree. 
Rule of thumb:  If teams are 50 miles or more apart then games may start at 11 am or later.  (discuss this between yourselves)
 
** Visitors are responsible to contact home teams days prior to game date to confirm time, date and location.
 
CALL YOUR OPPOSING TEAM'S MANAGER TO CONFIRM TIMES, DATES AND LOCATION.
SUGGESTION:  CALL 1 WEEK PRIOR AND FOLLOW UP A DAY OR 2 BEFORE THE GAMES.
 

11U (50/70)

1.      CAPE RIPTIDE

2.      TAUNTON INDEPENDENT

3.      TAUNTON EAST

4.      TAUNTON WEST

5.      MAPLEWOOD FALL RIVER

6.      HITMEN BASEBALL CLUB

7.      SNAP DRAGON

8.      SWANSEA INDEPENDENT BASEBALL LEAGUE

 

9/8

1@8

2@7

3@6

4@5

 

9/15

6@8

5@2

4@3

 

9/16 SUNDAY

7@1

 

9/22

1@6

7@5

8@4

 

9/23

2@3

 

9/29

6@4

3@7

8@2

 

9/30

5@1

 

10/6 COLUMBUS DAY WEEKEND

1@4

6@2

7@8

 

10/7 SUNDAY/COLUMBUS DAY WEEKEND

2@4

8@5

7@6

3@1

 

 

10/8 MONDAY COLUMBUS DAY

5@3

 

10/13

1@2

3@8

4@7

5@6

 

 

10/20 PLAYOFFS

6 TEAMS QUALIFY

 

#1 Maplewood and #2 Hitmen have byes... (try to play each other)

 

#6 Snap Dragon at #3 Taunton Independent

#5 SIBL at #4 Cape Riptide

 

#s 7 & 8 seeds Taunton East and Taunton West (play a consolation double header)

 

 

10/27 (2 OF 3 SERIES)

seeds

MAPLEWOOD ADVANCES

TAUNTON INDEPENDENT AT HITMEN

(RESCHEDULED FOR 10/30, 11/1, AND if necessary 11/2

 

11/3 ABL WORLD SERIES (2 OF 3 SERIES)

 

MAPLEWOOD AND HITMEN

 

MAPLEWOOD IS CROWNED THE NEW 11U ABL WORLD CHAMPIONS!

 

ablworldseriesimage.jpg